Motun honlapja

A hagyományok jegyében ... íjászattal megspékelve .....

 

Magor Hagyományőrző Íjász és Kulturális Egyesület

 

 

Karnevál

 

A kezdeti ismerkedős próbálkozások után, ami éveket vett igénybe 1995-ben egyesületi formába szerveződött egy baráti társaság, (férj-feleség gyerekek, akik már előbb megfertőződtek az íjászat vírusával) hivatalosan is bejegyeztette magát “Magor” íjász hagyományt őrző kulturális egyesület” néven.

 

     Az alapítók közt volt többek közt Szabolcsi Gábor is, aki ha igazak az egyesületi legendák a névadó is lett.

    A régi alapítók közül ma már csak Skrapits Ambrus (az egyesület egykori elnöke) tagja az eredeti csapatnak, a tagság többi része az évek során kicserélődött, de a szándék és tenni akarás megmaradt az eredeti elképzelések szerint.
   Az 1990-től datálódó és a fentiek szellemében végzett munkát, amlyet a szabadidő sport és a hagyományőrző történelmi íjászat népszerűsítésében a tagság végzett a      Magyar Íjász Szövetség 1996. november 5-i ülésén felvette az egyesületet tagjai sorába.

    Az egyesület honfoglaló eleink életének, szokásainak, fegyverzetének kutatását tűzte ki maga elé, és ezen ismeretanyag ápolását és továbbadását, széles körben terjesztését tartja fő feladatának.
   Jelmondatuk ezt tükrözi: “mi Magor íjászok múltunk rejtett kin- cseinek az átörökítését tűztük ki célul”.
   Csak a kornak megfelelő viseletben, fegyverzettel lépnek közönség elé, hisz a hagyományőrzést a magyarság gyökereihez vezetik vissza, ezt tükrözi viseletük, fegyverzetük.

   Ez a kor a 800-as, 900-as éveket idézi, hisz ekkor élte virágkorát a lovas íjászat. Gondoljunk csak a “kalandozások korára”. Ebben az időszakban egész Európa ismerte és félte a magyar lovas íjászokat, és rettegett fegyverüket a visszacsapó reflex íjat. Rengeteg nyugati krónika emlékezik meg róluk; a templomi imákba is belefoglalták a magyar lovas íjászokat.
 “A sagittis Hungarorum libera nos, Domine”                                                          “a magyarok nyilaitól ments meg Uram minket

    A Magor hagyományőrző íjász és kulturális egyesület az íjász hagyományokat – harcmodort, valamint a korabeli szokásokat, életmódot, bemutatókon és rendhagyó történelem órákon népszerűsíti.
    Mennek iskolákba történelem órákra, közelebb vinni a diákokhoz az ősök világát, de falunapokon és más egyéb rendezvényeken, mint pl: a Savaria Történelmi Karnevál is népszerűsítik ezt a kort.
   Szívesen fogadnak és eleget tesznek minden meghívásnak, de csak olyan rendezvényre mennek el ami nem politikai indíttatású, nem népszerűsítenek egy politikai pártot sem, hisz a hagyományok kutatásába és ápolásába nem fér bele a mindennapi politika.

   Honfoglaló őseink életét, szokásait, íjász tudását rengeteg helyen és rendezvényen megmutatták.                                                               

   Többek közt Horvátországban a Sisaki Vitézi Fesztiválon ahol az egyesület mostani elnöke Tompa Ferenc a lovas próbákon második helyezést ért el, öregbítve a magyar lovas tudást.
   De jártak a németországi Kaufbeurenben (Szombathely testvérvárosa) épp úgy, mint Aquincumban a Floralián ( Római tavaszünnep) vagy Balatonfüreden a Korok Fesztiválján. Állandó szereplői (kezdetektől fogva) a Savaria Történelmi Karneválnak is.
   Mondhatni a Dunántúlon már mindenhol jártak, falunapok vagy más egyéb rendezvényeken.
   Fontosnak tartják a megjelenést olyan rendezvényeken is mint a Kurultáj, melyet Bösztörpusztán avagy Bugacon rendeznek meg.

És hogy ki lehet az egyesület tagja??

   Tulajdonképpen mindenki, aki az egyesület céljaival egyet ért, a munkájába be tud illeszkedni, tevékenyen részt tud venni, ezzel segítve az előremenetelt.
   A jelentkezők egy év próbaidőnek vannak alávetve, ez idő alatt kell eldőlnie mind a tagjelölt mind az egyesület részéről hogy tudnak e együtt működni, a jelentkező tud e hozzátenni az egyesület munkájához, és az egyesület tud e a jelentkezővel együtt működni a továbbiakban.
   Nagyon fontos, és ezt mindig elmondják a jelentkezőknek, hogy saját korhű viselettel, fegyverzettel kell rendelkezni az év végére annak, aki teljes jogú taggá akar válni (ezért is kell többek közt az egy év, a mérlegelésre a jelentkező részéről, hisz anyagilag nem csekély ráfordítást igényel ez az elfoglaltság) hisz azt a felszerelést, viseletet meg kell tanulniuk használni, viselni abban mozogni és élni, ami nem könnyű feladat.
    De, mindez még nem elég. A tagoknak és jelölteknek viselkedni is tudniuk kell, hogy méltó módon képviselhessék az egyesületet egy-egy rendezvényen.

   Most 2012-ben a kezdeti lendület mit sem csökkenve viszi tovább az úton egyesületet.
   Céljaik ma sem kisebbek, mint a kezdetekkor. Széles körben népszerűsíteni a honfoglalás korát.
    Az idén a Savaria Történelmi Karneválon és sok más rendezvényen (mint pl: a balatonfüredi Korok Fesztiválja) kívül, újból meglobogtatják az Árpád nemzetség hadizászlaját Németországban, Szombathely testvérvárosában Kaufbeurenben, az ott megrendezett Tanzerfesten, majd az éves idény lezárásaként a novemberben zajló szombathelyi Szent Márton napi nagyvásáron is.

 

...................................................................................................................

                 ......................................................................

                                  .................................

                                             ........


 

         A Magor íjász egyesület Kaufbeurenben   a Tanzerfesten........

 

 

2002 után, az idén, 2012. július 13-15-ig, újból karikás ostor pattogást, tülökszót és sámándob düdörgését hallhat- ták a kaufbeureni polgárok és a rendezvényre látogatók.

A Magor hagyományőrző íjász és kulturális egyesület a testvérváros Kaufbeuren vezetése meghívásának eleget téve utazott ki a fesztiválra, emelve az amúgy is színpompás rendezvény fényét.

 

Az egyesület vezetősége és tagsága nagy örömmel fogad- ta 2012. márciusában a meghívást, és nagy erőkkel kezdett az utazás megszervezésébe.

Szombathely város polgármestere Puskás Tivadar, vala- mint a  Sport és Kulturális Bizottságtól Sági József az egye- sület segítségére sietett anyagi támogatással, segítve a kiu- tazás hatalmas költségeinek a finanszírozásában.

 

 

Pénteki napon, egy esős utazás után az egyesület megér- kezett Kaufbeurenbe, ahol már várta őket a "csapathoz" ki- rendelt helyi kalauz, aki szívélyesen és örömmel fogadta az egyesület hosszú úttól elfáradt, ám lelkes tagjait.

Ám pihenésre nem volt idő, mert az üdvözlések után azonnal nekifogtak a tábor építésnek. Percek alatt állították fel honfoglaló őseink lakhelyét a jurtát, és rendezték be látvá- nyosan, szemet gyönyörködtetően. Elhelyezték körülötte a többi "kelléket" is, zászlókat, fegyver és íjtartókat álványo- kat, szőttesekkel leterített padokat és asztalokat.

 

Az íjászok fáradtak voltak, de ezzel cseppet sem törődve öltöztek be honfoglaló eleink visele-tébe, csatolták magukra fegyverzetüket,  közte a legendás visszacsapó reflex íjat.

A sámándobot ízzítva, zászlókat lengetve már mentek is karikás ostor pattogtatástól kísérve a megnyitó felvonulásra.

 

A vendéglátók vacsora meghívása után, az egyesület a tá- borban jóféle magyar bort és pálinkát kínált apró magyaros, tepertős zsíros lilahagymás  falatkák kíséretében a gyertyák- kal bőven megrakott és kivilágított asztaloknál. A figyelmet hangos sámándob és ostorpattogás irányította a finomsá- gokra.

Sajnos az időjárás nem volt kegyes mert sötétedés után, igaz szép csendesen de elkezdett esni az eső. De a  honfog- laló íjászokat és kóstolgatókat ez cseppet sem zavarta.

 

 

Szombaton napfényes reggelre ébredtek a honfoglaló íjászok, és ez az idő kitartott egész nap és éjjel. A meghívók kérésére az egyesület újból részt vett a városka utcáin körbe-körbe haladó felvonuláson, a sámándob dübörgésére tisztelgő íjfeszítést mutatva be a dísztribünön álló kaufbeureni polgármester és más egyébb városi "előkelőségeknek".

 

A táborba visszatérve már várták őket a fesztiválozók, hisz előző estéről szétvitték a hírt a kisvárosban a magyaros finomságokról, és az íjászok folytatták a magyar bor és pá- linka kínálást, az immár gyertyafényes estében, éjszakában.

A bor és pálinka kóstolgatás mellett  lehetőség biztosí-tottak cserép boros és pálinkás poharak, valamint bőráruk és egyébb portékák vételére.

 

Külön érdekesség hogy a gyerekek ott helyben saját ke- zűleg készíthették el a nekik tetsző bőr szütyőket, valamint a bátrabbak kipróbálhatták honfoglaló őseink legendás fegy- verét a visszacsapó reflex íjat.

 

De az éjszakába nyúló gyertyafényes bor és pálinka kós- tolgatásnak is egyszer vége szakadt,  és  éjjel kettő körül bizony a honfoglaló magyar tábor is bezárta "kapuit".

A fáradt, de a szívélyes fogadtatástól boldog  íjászok nyugovóra tértek, hallkan nyugtázva hogy a  "magyar bort és pálinkát" bizony a németek is szeretik.

 

Sajnos, mint minden remek és nagyszerű dolognak a tanzerfestnek is vége szakad egyszer. Vasárnap kora délután már a hazautazás volt a  fő "téma".

"jövőre újból találkozunk" fogadkozással búcsúztak a szívélyes vendéglátóktól, hallkan hoz-zátéve .... bort, pálin- kát nem feledjük otthon........

Egyik tag megjegyezte hogy "reméli nem az esőbe men- nek vissza".  Sajnos igaza lett.  Amint kiértek a városból el- kezdett "sírni" az ég.

Siratta a honfoglaló magyarokat, a karikás ostor pattogást és sámándob dübörgést, a jóféle magyar bort és pálinkát.

Az autóbuszból még egy utolsó búcsút intve, élményekkel eltelve indultak haza a honfoglaló magyar íjászok..........

 

 

 

 

 ............................................................................................................

                  .........................................................

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 2
Heti: 24
Havi: 87
Össz.: 49 364

Látogatottság növelés
Oldal: Cikkek - Hírek
Motun honlapja - © 2008 - 2024 - mao-tun.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »